Natáčení životních moudrostí od lidí, co se jim blíží konec zdejšího pobytu

 

Asi každý zažil, když mu zemřel někdo blízký, že se ho zapomněl na něco zeptat, něco mu říct, poradit se s ním, zeptat se ho na minulost rodiny apod.

 

Když někdo umírá je jakoby trapné o tom mluvit. Jako kdyby ta smrt, která je vidět pouhým okem, byla najednou tabu.

 

Ale s každým člověkem odchází spousta zážitků, informací, zkušeností, dovedností – i kdyby třeba – básničky, recepty na dobré jídlo, buchty. Ale taky jak se pěstuje na zahradě, jak se hubí plevel a další kutilské rady. Ale také, co kde bylo dřív, i na pozemku, jak se přestavoval váš dům, co je kde zakopáno na zahradě, jak vypadala vesnice, ulice, město dřív.

 

Ale hlavně odchází ti, co znali vaše předky, kteří umřeli dřív, než jste se narodili. Kdo je pohřbený v hrobě, kam jste třeba vy nechodili. Kdo je na fotografii v albumu.

 

A taky odchází někdo, kdo má talent na něco a nějaké vaše genetické vlastnosti, které se dědí celým rodem a pokud to nezjistíte, přijdete o cenné informace. Můžete si udělat rodokmen, ale tam zjistíte jenom suchá základní data, ale nic o tom člověku, co ho bavilo, co se mu líbilo, co dělal ve volném čase, na co byl zvědavý, co chtěl dělat za povolání, jak se zapojoval do veřejného dění. A tohle všechno vaši předci třeba věděli.

 

Je třeba se ptát včas, dokud je starý člověk psychicky zdráv. Protože poslední roky před smrtí může být zmatený, i když fyzicky třeba aktivní.

 

Máte vaše fotografie papírové digitalizované? Kdyby se s nimi náhodou něco stalo – požár nebo voda? Máte je popsané z druhé strany, kdo je na fotografii?

Doufám, že nevyhazujete fotografie, kde je veřejné dění – fotografie z války, z akcí Z,  různých brigád, z práce apod.

Z toho všeho se dělají dnes knihy a výstavy. Slouží to i do kroniky obce.

Nedávejte originály z ruky, dělejte kopie.

 

Na natáčení stačí i mobil nebo fotoaparát, který dělá videa. Nejlepší je ale kamera.

 

Pokud nemáte techniku, nabízíme vám natočení pamětí lidí.

 

Videa, která budou obsahovat pouze všeobecné informace třeba z historie profese, práce v nějakém podniku, o životě na vesnici, ve městě, či životní zkušenosti, či celoživotní bádání v nějaké oblasti, tak bychom rádi dali na www.youtube.com - na internet pro všechny.

 

Přeji vám mnoho zajímavých zážitků a užitečných informací při rodinném povídání

 

PS: Neodkládejte to, nikdo neví, jak tu budeme ještě dlouho.

 

V.

ze stránek https://www.peramost.cz/casopis/clanek/330/nataceni-zivotnich-moudrosti-od-lidi-co-se-jim-blizi-konec-zdejsiho-pobytu